Oczyszczające napary ziołowe z mlodych ziół

   Przy obecnych ciepłych zimach glistnik jest dostępny niemalże cały rok. Jednak właśnie teraz w marcu młode roślinki puszczają żółty lecznicy sok a młode listki pomagają oczyścić organizm.

   Nie polecam jednak zbierać w wiekszych ilościach ponieważ roślina na zbiory będzie najlepsza dopiero gdy zakwitnie. Teraz cieszmy się małymi, świeżymi porcjami.

 


Trochę więcej informacji z zielnika towaroznawcy o glistniku:

Chelidonium majus - glistnik pospolity, jaskółcze ziele, żółtnik

Gatunek spokrewniony z rodziną makowatych (Papaveraceae) o zbliżonym działaniu alkaloidów i bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym.

Cechą charakterystyczną glistnika jest sok: jaskrawo-pomarańczowy wydzielający się po złamaniu rośliny. Jest to tradycyjny środek na kurzajki i brodawki - działa tylko świeży sok aplikowany bezpośrednio na skórę. W czasie suszenia traci prawie całkiem swoje właściwości. Jednak przy obecnych łagodnych zimach sok jest dostępny właściwie przez cały sezon. Glistnik jest mrozoodporny.

Żółty sok jest również stosowany przy schorzeniach wątroby (wspomaga wydzielanie żółci). 

Ziele glistnika zbieramy w czasie kwitnienia czyli od końca kwietnia do czerwca i suszymy w niskiej temperaturze. Wysoka temperatura niszczy peptydy.

Zastosowanie glistnika: Wewnętrznie w zapaleniu woreczka żółciowego i przewodów zółciowych, żółtaczce, zapaleniu wątroby, podagrze, artretyzmie, reumatyzmie, przy zwalniającej gorączce, kaszlu spastycznym i zapaleniu oskrzeli, wypryskach skórnych, wrzodach i nowotworach (zwłaszcza skóry i żołądka), zapalenie nerek, dróg moczowych, parcie na kał i mocz, zaparcia i biegunki, lęk, stres, nerwica, bezsenność, zaburzenia miesiączkowanie, 

Uwaga: przedawkowanie powoduje senność, podrażnienie skóry, dręczący kaszel i trudności oddechowe. Nie podaje się kobietom w ciąży. 

Zewnętrznie w stanach zapalnych oczu i katarakcie, stłuczeniach i zwichnieciach, brodawkach, obleńcach, łuszczycy i nowotworach (guzach) złośliwych (wg Wielka Encyklopedia Ziół). Stosowane również w medycynie chińskiej i homeopatii w podobnych dolegliwościach. 


Recepty wg dr H. Różańskiego:

Napar:

1 łyżkę ziela zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 100 ml (max 150 ml); dzieci powyżej 7 r. ż. – zgodnie z wagą ciała: 25-30 kg – 35 ml, 35-40 kg -50 ml, 45-50 kg – 64 ml, 3-4 razy dz.


Wywar:

1 łyżkę ziela zalać 2 szkl. wody; gotować 5 minut; odstawić na 20 minut; przecedzić. Dawkować jak napar.


Alkoholatura „zimna”:

pół szkl. świeżego mielonego ziela zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 10 ml; w kolkach – 1 łyżka.


Intrakt – Intractum Chelidonii:

pół szkl. świeżego i mielonego ziela zalać 400 ml gorącej wódki; wytrawiać 10 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 10 ml w 50 ml wody; dzieci ważące 25-30 kg – 3 ml, 35-40 kg – 4 ml, 45-50 kg – 6 ml, 3-4 razy dz. w 50 ml wody.


Nalewka glistnikowa – Tinctura Chelidonii:

pół szkl. suchego ziela zalać 400 ml wódki; macerować 14 dni; przefiltrować. Doustnie zażywać jak Intrakt. Leczy niektóre oporne zmiany trądzikowe. W tym celu przemywać skórę 3 razy dz.


Wyciąg glicerynowy z glistnika Gliceroextractum Chelidonii:

każdą łyżkę pobranego świeżego lub suchego ziela zalać 30 g gliceryny płynnej i 15 ml wódki; wymieszać; wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dz. po 10 ml po rozcieńczeniu z dowolnym sokiem w zaparciach bolesnych, przy kolkach i kamicy moczowej oraz żółciowej. Lek silny w działaniu!

Rp. Mieszanka CMLM przeciwalergiczna i uspokajająca.


• Ziele glistnika – 1 łyżka

• Ziele melisy – 1 łyżka

• Ziele serdecznika – 1 łyżka

• Kwiat rumianku – 1 łyżka


Wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 150 ml; dzieci ważące 25-30 kg – 53 ml, 35-40 kg – 75 ml, 45-50 kg – 107 ml, 3-4 razy dz.

Wskazania: alergiczne choroby skóry i ogólne (np. polekowe), podniecenie nerwowe, lęk, bezsenność, nerwice, skurcze mięśni gładkich, zaburzenia trawienne, złe samopoczucie, wewnętrzny niepokój, stres.


Należy pamiętać, że ta receptura to nie jest porada medyczna. Jeśli potrzebujesz ustalić zalecenia i dawkowanie leków skontaktuj się z lekarzem.

Komentarze

Popularne posty