Sezon na jabłka

 Koniec lata i jesień to najlepszy czas na świeże jabłka. Młode owoce prosto z drzewa są najbardziej aromatyczne i wartościowe. Chociaż w sprzedaży jabłka są dostępne przez cały rok to poddane chłodzeniu tracą nawet swój zapach. 


Co nam daje codzienne jedzenie jabłek?

Zaleca się spożywanie jednego jabłka każdego dnia. Taka dawka może uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Najważniejsze znaczenie w składzie jabłek ma zawartość potasu. Dostarczanie regularnej dawki potasu poprawia krążenie krwii, zapobiaga udarom i zakrzepom. W jabłkach znajdziemy także magnez, wapń oraz nie wielkie ilości żelaza, cynku i manganu. Zawartość witamin jest przeciętna czyli trochę witaminy C, A czy witamin z grupy B. Na codzień mamy produkty bogatsze w te składniki, warto więc łączyć np. jabłko z marchewką czy dodać jabłko do płatków owsianych. Ale jabłka poza tym zawierają też flawonoidy, polifenole czyli antyutleniacze w tym kwartycynę. Ta cudowna substancja wzmacnia odporność, działa przeciwwirusowo i przeciw nowotworowo. Polifenole wpływają też pozytywnie na środowisko mikrobiotyczne jelit. Poza tym działają przeciwzakrzepowo. Spora zawartość błonnika w jabłkach oczyszcza organizm, zapobiega zaparciom i pomaga utrzymać odpowiednią wagę. To zapewne przemawia za wprowadzeniem jabłek do codziennego jadłospisu. W sezonie powinny być to świeże owoce a poza sezonem suszone lub zamknięte w słoiczkach. Przepisy z wykorzystaniem jabłek załączam pod koniec artykułu.


Dlaczego warto suszyć jabłka w domu?

Przy urodzaju jabłek warto owoce pokroić w cząsteczki i ususzyć. Takie wysuszone owoce można jeść zamiast słodyczy lub zrobić z nich kompot. W szczelnym pojemniku możemy je przechowywać spokojnie pół roku. Suszone owoce zawierają sporo cukrów ale też sole mineralne i witaminy. Ważne jest to, że podczas suszenia jabłka nie tracą witaminy C. Są także bogatym źródłem błonnika. Stanowią więc wartościową przekąskę. 

Niestety jabłka suszone, które kupujemy w sklepach są konserwowane. Aby zapobiec ich zepsuciu a przede wszystkim zbrązowieniu, stosuje się w zakładach produkcyjnych dwutlenek siarki. Zachowuje to większość witamin ale niszczy np. witaminę B1. Wybierając suszone owoce warto pamiętać, że im więcej siarki użyto tym kolor plastra jabłka jaśniejszy.

Jak suszyć jabłka w warunkach domowych?

Suszenie jabłek nie jest bardzo pracochłonne ale na efekt trzeba zaczekać kilka godzin. Dobrym momentem na zrobienie zapasów jest koniec lata i początek jesieni. Najlepsze będą jabłka z własnego sadu lub targu. Jabłka pochodzące ze sklepu najlepiej obrać ze skórki, ponieważ te są często woskowane dla ładnego połysku i dłuższej trwałości. Owoce kroimy w krążki wydrążając przy tym gniazda nasienne. Rozkładamy je na kilku półkach piekarnika i ustawiamy temperaturę na około 60°C. Zostawienie otwartych drzwiczek przyspieszy proces.

Do czego możemy użyć jabłek?

 Jabłka można zapiekać, gotować na kompot, wyciskać z nich soki lub zrobić cydr. Z młodych jabłek przygotowuję zazwyczaj ocet. Ważne jest pochodzenie owoców, na których skórkach bytują bakterie odpowiedzialne za fermentację, więc lepiej by nie były to owoce sklepowe aby nie trzeba ich było myć. Jabłka można też ususzyć lub przechowywać duszone w słoikach.

 Jabłka są idealnym wkładem do wszelkich ciast,  biszkoptów i drożdżówek. Wypełniamy nimi domowe słodkie bułki do szkoły czy na wycieczkę. Na same szarlotki powstało zbyt wiele przepisów by zebrać je w jednym miejscu. Kruche ciasto z jabłkami jest proste w wykonaniu nawet przez dziecko. Z prostego biszkoptu, gdy dodamy jabłka pokrojone w kosteczki, otrzymamy pyszny deser. 

Kilka przepisów z jabłkami:

Pieczone jabłka,

Ocet z młodych jabłek,

Kruche ciasto z jabłkami,

Pierogi z jabłkami,

Strucla z jabłkami,

Jabłka na zimę,





Komentarze