Orzechy włoskie - ukochane przez wiewiórki

  Zapewne wiewiórki mają dobry zmysł i wiedzą co jest im potrzebne zimą. Dlatego też co roku ubiegają nas w zbiorze orzechów. W tym roku było inaczej. Owszem, orzechów było naprawdę dużo. Zebrałam nawet słoik w czerwcu na nalewkę. Do końca lata zielonych kulek było sporo a wiewiórki mimo codziennej pracy nie zdołały nam wszystkiego zabrać. Z tego co pozrzucały nazbierałam pełną łubiankę. Reszta dla nich, w końcu tak wysoko jak one nie wejdę. Co takiego jest w orzechach włoskich?

Orzechy włoskie są bogatym źródłem białek, witamin, soli mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najwięcej jest w nich witamin C, B i E. Zapewne ich wartość odżywczą rozumieją wiewiórki.



 Świeże orzechy zawierają duże ilości witaminy C. A jak powszechnie wiadomo witamina C wzmacnia odporność, co jest ważne w okresie wczesnej jesieni kiedy to orzechy nadają się do zbiorów. Orzech włoski to także naturalna tabletka z magnezem i witaminą B6. Składniki te są odpowiedzialne za nasz system nerwowy i to jak reagujemy na stres. Poprawią koncentrację w pochmurne dni. Poza tym magnez reguluje gospodarkę wapniem i potasem. Orzechy są też dobrym źródłem witaminy E oraz cynku. Oznacza to, że ich regularne spożywanie wpływa na ładny wygląd skóry, włosów i paznokci. W orzechach znajdują się też tłuszcze wielonienasycone, które wpływają na nasz układ krwionośny. Nie mogą o nich zapominać osoby na diecie bezmlecznej lub unikające mięsa.

 Orzechy w łupinach można przechowywać minimum pół roku, najlepiej w chłodnej spiżarce. Bardzo często znajduję w ogródku orzechy zakopane przez wiewiórki. 




Nalewka z czerwcowych orzechów


 A do czego możemy wykorzystać orzechy w kuchni? Przede wszystkim w postaci surowej jako przekąska albo dodatek do musli czy sałatek. Rozkruszone orzechy dodajemy do jogurtu albo do gęstej owsianki z płatków górskich. Orzechy dodajemy także do ciast, deserów, lodów. Z jesiennych orzechów robiłam smakołyk z masą krówkową a z czerwcowych zielonych zdrowotną nalewkę. Takie niedojrzałe orzechy zebrane pod koniec czerwca lub do połowy lipca mają właściwości odkażające przewód pokarmowy a nalewka na nich jest tradycyjnym lekiem. Orzechy włoskie są doskonałe także w postaci marynaty do mięs. Takie marynaty robimy ze świeżych, posiekanych orzechów połączonych z sokiem z cytryny, olejem i przyprawami (nie z masła orzechowego).

Komentarze