Czas na czarny bez

 


młody krzaczek bzu czarnego


Napar z bzu czarnego pomaga przy chorobach przebiegających z katarem i kaszlem: astma, katar sienny, zapalenie ucha, zwykłe przeziębienie, grypa czy zapalenie oskrzeli. Napar obniża gorączkę: działa napotnie, moczopędnie, rozkurczowo i relaksująco. Syrop z owoców bzu jest doskonałym lekiem dla dzieci przy chorobach górnych dróg oddechowych. Działa przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom. Polecam też aromatyczną kąpiel w naparze lub syropie z kwiatów. Zewnętrznie napar lub maść z kwiatów bzu czarnego używa się na skaleczenia oraz rany, odmrożenia, wykwity skórne, poparzenia słoneczne lub podrażnienia skóry.



Na herbatkę z kwiatów bzu zapraszam wiosną. Przygotować z nich można też syrop do aromatyzowania wody albo smażyć baldachy w cieście naleśnikowym.
Owoce bzu czarnego zbieramy wczesną jesienią.  Jagód bzu nie zjadamy na surowo. Ponadto wykorzystujemy tylko dojrzałe a więc naprawdę czarne jagody. Sok z gotowanych owoców bzu czarnego jest tradycyjnym lekiem przeczyszczającym i wzmacniającym. Działa napotnie, przeciwreumatycznie i pomaga przy rwie kulszowej, likwiduje łamanie w kościach. Świeży sok jest szybki do przygotowania. Można zamknać lek w słoiku ale trzeba go przechowywać w lodówce.


Przepis na świeży syrop z owoców bzu czarnego.
Składniki:
Dojrzały bez czarny
Miód 

Dojrzałe owoce ściągamy z gałązek, płuczemy i przebieramy. W garnku podgrzewamy aż puszczą sok, mieszamy co jakis czas i zgniatamy. Gdy zaczną wrzeć odstawiamy z ognia i pod przykryciem zostawiamy aż przestygną. Zlewamy do słoików przez sitko i dodajemy miód. Jeśli syropu jest dużo i będziemy go przechowywać w lodówce to dodajemy dokładnie dwa razy więcej miodu niż jest soku z bzu. Miód ma ochronić specyfik przed szybkim zepsuciem.

Komentarze