Nowalijki w domu

Tęsknisz za świeżymi warzywami? Za kilka dni możesz je mieć na domowym parapecie. Własny groszek, natka, szczypiorek czy kiełki są bardzo potrzebną w zimowej porze bombą witaminową. Domowe warzywa i kiełki są dużo zdrowsze niż te ze sklepu i zawsze świeże. 

Na moim parapecie oprócz zielonych natek i kiełków są także pomidorki i ogórki. 

Jeż z rzeżuchy
 - podstawka wykonana z gliny

Wykorzystaj warzywa sezonowe

Korzeń pietruszki obcinamy w połowie i górną część wsadzamy do doniczki z ziemią. Podlewamy. Po kilku dniach mamy świeżą natkę. Pamiętaj, że im cieplej, tym przyrost naci szybszy. To samo możemy zrobić z selerem korzeniowym żeby otrzymać zieloną nać na sałatki.

Dymka na szczypior


Szczypiorek z dymki cebuli. W sklepach są cebulki białe, żółte lub fioletowe. Małe cebulki wkładamy do doniczki z ziemią lub dużą cebule do słoiczka z wodą. Nie zapominamy o dolewaniu wody. Po kilku dniach wyrasta zielony szczypiorek, który możemy ścinać kilka razy.

Kiełki rzeżuchy na wacie.

Na płaskim plastikowym pudełeczku rozkladamy watę, polewamy ją wodą i dość gęsto wysiewamy nasiona rzeżuchy. Watę podlewamy codziennie. Po 3 dniach kiełki zaczynają mieć listki a po kolejnych 2 dniach są gotowe do ścięcia. To samo można zrobić w ziemii. Przykrycie nasion prześwitujacym pojemnikiem od góry przyspieszy wzrost i zapobiegnie przesuszeniu.

Po lewej kiełki bez pokrywki a po prawej kiełki, które byly przykryte prześwitujacym pudełkiem

Nie potrzebujesz kiełkownicy

Kiełki rzodkiewki siejemy w szerokiej doniczce do ziemii. Efekt mamy po kilku dniach. Pędy cukrowego groszku otrzymamy sadząc ususzone groszki do ziemii w długiej doniczce. Zjadamy zielone gałązki z listkami po dwóch tygodniach.

Ogórki z parapetu

Na parapecie można także uprawiać ogórki i pomidory. Robi się to w dużej doniczce o wymiarach conajmniej 20 na 20 cm a im większa tym lepiej. Najlepsze są specjalne odmiany do pojemników. Z pośród pomidorków koktajlowych do wyboru są odmiany żółte i czerwone. Kiedy roślina zakwitnie trzeba pamiętać o przeniesieniu pyłku pomiędzy kwiatkami. Duże rośliny potrzebują podpory. Z koleji do uprawy doniczkowej ogórków najlepiej nadają się odmiany samopylne czyli tzw. partenokarpiczne. Doniczki ustawiamy na słonecznym parapecie. U mnie stoją przy oknach od strony południowej. Codziennie podlewamy. Co dwa tygodnie można zasilić je naturalnym nawozem typu humus.

Smacznego.

Komentarze