Sok z pigwowca

Syrop z malej pigwy na zimowe przeziębienia.

Składniki:
na każdy kilogram owoców pigwy
pół kilo cukru

Owoce pigwy razem ze skórką ścieramy na tarce, wyrzucamy tylko gniazda z pestkami. (od razu wyrzucamy ale do butelki na nalewke))
Mieszamy z cukrem, ugniatamy w słoiku i odstawiamy pod przykryciem na kilka dni. Codziennie mieszamy. Już pierwszego dnia zaczyna wytwarzać się sok. Po 5 dniach syrop jest gotowy, należy go tylko odcisnąć przez sitko. Jeśli zamierzamy przygotować większą ilość syropu to wekujemy go w słoiki i pasteryzujemy przez kwadrans.
Umyj 1 kg owoców pigwy i każdy z nich przekrój na 4 części (nie obierając ich ze skórki). Potem wydrąż pestki i pokój pigwę w cienkie plasterki. Następnie układaj je warstwami w dużym słoju, każdą z nich przesypując cukrem (w sumie należy zużyć 0,5 kg). Zamknij słoik i odstaw w ciepłe miejsce na około 4-5 dni, mieszając jego zawartość raz dziennie. Wytworzony syrop przelej do słoików i pasteryzuj około 10 minut. Sok jest gotowy do spożycia.
W tradycyjnej medycynie ludowej w celu zwalczenia przeziębienia czy grypy do szklanki soku z pigwy dodaje się 1-2 łyżeczki miodu pszczelego.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pigwa-nie-tylko-na-przeziebienie-wlasciwosci-lecznicze-pigwy_42012.html

Komentarze

Popularne posty