czwartek, 10 kwietnia 2014

Zakwas na żur

Zbliżają się Święta Wielkanocne, z którymi związane są takie tradycyjne zupy jak żur na zakwasie czy biały barszcz. Zakwas najlepiej nastawić na tydzień przed Świętami ale teraz przed Wielkanocą można przygotować na nim żurek postny (bez mięsa)Składniki na zakwas:
  • płatki owsiane lub mąka (ok. 200g)
  • litr przegotowanej wody
  • czosnek, listki laurowe, ziele angielskie, majeranek

Kiedyś do zakwasu używano wyłącznie mąki (owsianej lub żytniej), dziś częściej korzystam z płatków owsianych (najlepiej górskich). Zakwas na zupę powstaje w trakcie fermentacji drożdży z mąki, płatków pod wpływem ciepła. Można ten proces przyspieszyć dodając kawałek chleba na zakwasie.
Do wyparzonego słoika wsypuję płatki owsiane i zalewam litrem ciepłej wody. Zakrywam ściereczką i odstawiam słoik w ciepłe miejsce. Trzeciego dnia, gdy pojawią się bąbelki, mieszam płatki i dodaję przyprawy: 2 ząbki czosnku, 2 listki laurowe, kilka kulek ziela angielskiego lub pieprzu i majeranek. Aczkolwiek przyprawy nie są konieczne do powstania zakwasu, dodają tylko smaku. Zakwas jest gotowy po kolejnych dwóch, trzech dniach. Gotowy zakwas przechowujemy w lodówce.


2 komentarze:

  1. Zapraszamy na facebook Bakalland. Trwa tam konkurs, a już niedługo możliwości promocji dla blogerów kulinarnych :)

    OdpowiedzUsuń