Ocet z młodych jabłek


Lato to idealny czas na domowe przetwory. Bez większych problemów mozemy zrobic ocet. Z pozostalosci czyli obierek i ogryzkow po owocach. Najprościej w tym celu użyc jabłek. 


Składniki:
  • jabłka
  • przegotowana woda
  • miód
Umyte jabłka obieram, miąższ owocu można zjeść lub pokroić w plastry, od ogryzka odcinam tylko ogonki. Do słoika wrzucam skórki (tylko te ładne a nie poobijane), ogryzki i ewntualnie miąższ w plasterkach. W garnku studzę wodę i rozpuszczam w niej miód. Na litr ostudzonej wody czubata łycha miodu.  Zalewam jabłka miodową wodą tak zeby nie wystawały. Zakrywam słoik gęstą gazą, ściereczką lub papierowym ręcznikiem.  Odstawiam w ciepłe miejsce a najlepiej na słoneczny parapet.  Mieszam prawie codziennie drewnianą łyżką bo jabłka w miarę fermentacji wypływają na powierzchnię. Już po kilku dniach powinny pojawić się jasne bąbelki. Po dwóch tygodniach (gdy nie wytwarzają się już nowe bąbelki) plyn zlewam do mniejszych sloikow (przy większej ilości jabłek nawet 3 tygodnie), wyrzucam jabłka a ocet odstawiam na kolejne 2 tygodnie, zeby osad z drożdży opadł na dno. Zlewam tylko klarowny płyn.
Taki domowy ocet można stosować do marynat albo też pić na czczo z miodem przy diecie odchudzajacej. Na zdrowie.
Do octu możemy dodać płatki kwiatów, które dodadzą aromatu i właściwości leczniczych. Często korzystam z aksamitek, które wystarczy dodać do gotowego octu i zamknąć na dwa tygodnie.

Komentarze