Herbatka z liści wspomaga odchudzanie

Wszyscy znają tą małą roślinkę i jej smaczne owoce. Nie wiele osób wie, że liście są leczniczym surowcem a napar z nich wspomaga cały organizm.
Poziomki kojarzymy z letnich spacerów lasem. Ale dziś można mieć poziomki we własnym ogródku lub na balkonie. Najlepiej kupować roczne sadzonki wiosną, które od razu zaczynają kwitnać. Można takze wkopać je do ziemi pod koniec lata i jesienią. Zaraz po zimie zaczną kwitnąć i dawać owoce.
Poziomki ogrodowe owocują od końca maja do października. Ale przez cały sezon możemy korzystać z wartościowych liści. Robimy z nich napar. Mogą to być liście świeżo zerwane lub ususzone. Taki napar działa odkażająco i reguluje przemianę materii. Wspomaga odchudzanie. Wzmacnia nasz układ odpornościowy zwłaszcza w okresie przeziębień. Działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Warto korzystać z darów natury. 
Poziomki wielkoowocowe sadzonki roczne owocujące do pierwszych przymrozków (odmiany Rugia, Regina i Baron, ekologiczna uprawa) można zamówić przez poziomeczki@op.pl.
Jak zrobic herbatę poziomkową?

3 świeże listki zwijamy i kroimy. Zalewamy wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem ok. 15 minut. Herbatkę można pić 3 razy dziennie. 
Spożywamy napar profilaktycznie.

Herbatkę można też zrobić z liści ususzonych w ciemnym miejscu. Łyżeczkę suszu zaparzamy jak wyżej i przykrywamy.

Liście poziomki stosuje się także jako przyprawę do pieczonych mięs oraz jako dodatek smakowy do nalewek z innych ziół.


Komentarze